Eltűnt gyermekek… – az ember szíve is összeszorul ennek hallatán, pedig sajnos nem csak a nagyvilágban, de hazánkban is tűnnek el gyermekek, akikről hetekig vagy akár hónapokig alig érkezik hír…
Ezzel a felettébb fajsúlyos témával az Áldozatsegítő Központok kommunikációjáért felelős miniszteri megbízottként pontosan tudom, hogy foglalkozni kell.
Az Eltűntek világnapja arra hívja fel a figyelmet, hogy figyeljünk oda egymásra, mert nehéz elhinni, de százezer ember tűnik el évente a világon. Az eltűntek 80 százaléka 18 éven aluli gyermek.
Az Eltűntek világnapja nemzetközi emléknap is egyben, amelyet azok emlékére hoztak létre, akik a külső és belső erőszak, fegyveres konfliktusok következtében eltűntek. Az emléknapot az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet kezdeményezésére 2000 óta minden évben augusztus 30-án tartják meg.
Az eltűntek listájára többféle okból kerülhet valaki: vannak, akik önszántukból “kilépnek” addigi életükből, és valahol másutt, netán más országban, földrészen új névvel kezdenek új életet. Mások esetleg bűncselekmény áldozatává válnak és már nem kerülnek elő, de legnagyobb számban természeti katasztrófákban, fegyveres konfliktusokban eltűnt emberek vannak köztük.
Az Eltűntek Világnapja egyúttal arra is figyelmeztet bennünket, hogy ezek az eltűnések, különösen az eltűnt gyermekeké, közvetlenül az áldozatok sorsa mellett a szülőket, családtagjaikat, barátaikat és a hozzájuk kapcsolódó közösségeket is mélyen érinti.
Mivel az eltűntek között sajnos gyermekek is vannak, az ő felkutatásukra, valamint mielőbbi megkeresésükre segítségre, és támogatásra van szükség.
Magyarországon az eltűntek felkutatásával elsődlegesen a Magyar Vöröskereszt Keresőszolgálata foglalkozik. Emellett a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványhoz is lehet fordulni, valamint a rendőrség is fokozott figyelmet fordít az eltűnt gyermekek felkutatására.
Elsődleges cél mindenképpen a megelőzés, s ha a baj megtörtént biztosítani kell, hogy az eltűnt gyermekeket mielőbb megtalálják és biztonságba helyezzék.
Ma már a modern technológia is segítségünkre van. A közösségi média lehetővé teszi, hogy az eltűnési hírek gyorsan eljussanak a nagy nyilvánossághoz. Az arcfelismerő szoftverek, az okostelefonos alkalmazások és a GPS-alapú nyomkövető eszközök pedig növelhetik az eltűnt gyermekek megtalálásának esélyeit.
A technológia önmagában sajnos nem elég. Szükség van a társadalom odafigyelésére, összefogására és érzékenységére is.
A hazánkban működő gyermekvédelmi rendszer is azon dolgozik, hogy a gyermekek veszélyeztetettségére odafigyeljen. A megelőzésben van még sok tennivaló, ami a gyermekvédelmi jelzőrendszer működtetése során egyszerre állami és önkormányzati feladat. Azonban úgy vélem, felelősséggel tartozik minden állampolgár is, hogy jelzést adjon vagy közbelépjen, ha erre életmentő szükség van.
Az Áldozatsegítő Központok kommunikációjáért felelős miniszteri megbízottként az egyik fontos szerepvállalásom a közvélemény tájékoztatása mellett az áldozatsegítő intézmények tevékenységének megismertetése minél szélesebb körben. Az áldozatsegítő központokat minden esetben fel lehet keresni, akkor is, ha nem vagyunk benne biztosak, hogy mit tegyünk.
Segítségkérési lehetőségek:
Ha olyan élethelyzet adódik, hogy segítségre van szüksége, keresse fel a fővárosi, vagy az ország 18 vidéki városában található Áldozatsegítő Központok egyikét: https://vansegitseg.im.gov.hu/aldozatsegito-kozpontok/