Alapítóként köszöntöttem a megjelenteket és elmondtam: nagy örömömre szolgál, hogy – csakúgy, mint tavaly – az idén is a Magyar Női Unióval közösen valósíthattuk meg konferenciánkat.
A legszebb ajándék a gyermek
Hangsúlyoztam, hogy nőnek lenni csodálatos ajándék, kiváltság és egyben kihívás is, hiszen ma az élet számos területén kell helytállnunk: sok esetben egyszerre kell szerető, türelmes feleségnek, gondoskodó édesanyának, nagymamának és megbízható munkaerőnek lennünk. Egy nő életében a legszebb ajándék a gyerek, a gyerekek megszületése pedig nemzeti létkérdés is, ezért a családok megerősítésén és a gyermekvállalás ösztönzésén múlik a jövő. Beszéltem arról is, hogy a munka és a család közti egyensúlyt megtalálni minden időkben igazi kihívás volt, így van ez most is.
Ma hazánkban a Kormány megadja nekünk a választás lehetőségét, hiszen aki szeretne, a GYED Extra segítségével már gyermeke fél éves kora után visszamenet dolgozni anélkül, hogy elvesztené az állami juttatást. Ám aki szeretné, megteheti, hogy akár három évig is otthon maradhat. A cél a rugalmas foglalkoztatás lehetőségeinek bővítése. A „Nők a Családban és a munkahelyeken” című akció éppen ezt a célt szolgálja, hiszen ha a nő, az anya boldog, az egész család boldog.
Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió elnöke megosztott velünk egy kis személyes információt, mégpedig azt, hogy a mai konferencián 3 generáció van itt vele: a szülei, mint vendégek, a gyermekei pedig, mint segítők…Kiemelte azt is, hogy a szervezet a nőket kívánja megerősíteni, mert úgy vélik, amilyen a nő olyan a család, és végső soron a társadalom is.
A nők és a férfiak hasonlóak és egyenlőek, de nem egyformák, ezért az egyenlőséget és nem az egyformaságot kell hangsúlyozni – mondta Novák Katalin az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért is felelős államtitkára.
A nőknek plusz támogatásra van szükségük
Novák Katalin kiemelte, a nőknek plusz támogatásra van szükségük, mert “nekik adatott meg az a csoda, hogy gyermeket szülhetnek”, amiből többletfeladatok is adódnak. A kormánynak ezért biztosítania kell a döntés szabadságát, és támogatnia kell a főállású anyákat és a munkaerőpiacra visszatérni szándékozókat is, hogy megteremthessék a munka és a család egyensúlyát – hangoztatta az államtitkár.
Ezen egyensúly kialakítását segíti a gyed extra, a bölcsődei rendszer átalakítása, a hallgatói gyed bevezetése és kiterjesztése, a nők rugalmas foglalkoztatását segítő központok létrehozása, és a 40 év munkaviszony utáni nyugdíjba vonulás lehetőségének megteremtése – sorolta Novák Katalin.
A nők számára vonzó közéletre van szükség
Az államtitkár azt mondta, olyan közéletre van szükség, amely vonzóvá válhat a nők számára, ezért kezdeményezte a Nők Magyarországért Klub alapítását, amely nőnapon tartotta alakuló ülését. A polgári értékrendű szervezet alapítói között van Nagy Tímea olimpiai bajnok sportoló, Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Szabó Tünde sportért felelős államtitkár és Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes is.
A nők ügye azonban nemcsak a nőké, hanem mindenki közös ügye, nőknek és férfiaknak együtt kell tenniük érte – fogalmazott az államtitkár.
Dunai Mónika, az Országgyűlés női méltóságért albizottságának elnöke azt hangoztatta, hogy a családok megmaradását a fizikai és az anyagi biztonság garantálja, ezért meg kell őrizni a már elért eredményeket. Az április 8-ai országgyűlési választásokon a jövőről döntenek a magyarok – emelte ki.
Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és szabályozásért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a 2010-es kormányváltás óta egyre több nő dolgozik, 2017-ben meghaladta a kétmilliót a számuk, ami a rendszerváltás óta a legmagasabb érték 2010 óta 270 ezerrel nőtt a foglalkoztatott nők száma, a női munkanélküliség pedig a 10 százalék feletti szintről öt százalék alá csökkent, amire még sohasem volt példa Magyarországon – fűzte hozzá.
A nők a vállalkozásokban is jól teljesítenek
Kitért arra is, hogy a magyar vállalkozások körülbelül 30 százalékát nők vezetik. A női vállalkozások általában hosszabb életűek, megbízhatóbbak, szabálykövetők, és kevesebb pályázaton indulnak ugyan, de nagyobb sikerrel. Ez alapján elmondható, hogy a női vállalkozások kiszámítható gazdasági erőt jelentenek, így kiemelten támogatja őket a kormány. Elmondta azt is, hogy a nők aránya a vezető pozíciókban Magyarországon 40 százalék körüli, ami az EU-s tagállamok között az egyik legmagasabb arány.
A délelőtt további részében a vendégek Lovász Irén népdalénekessel közösen énekelték el a Tavaszi szél vizet áraszt című csodaszép, örökzöld dalt, majd Vecsei H. Miklós színművész személyes hangvételű, közvetlen beszédében köszöntötte hölgyeket, Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő a biztonságunk megőrzéséről beszélt, valamint Fűrész Tündét, a Kopp Mária Intézet vezetőjét Kincs, ami van című előadásában a gyermekeink jólétének fontosságáról hallgattuk.
Továbbá előadásával megtisztelt még Bedő Imre, a Férfiak Klubjának alapítója, aki a férfi és a nő közötti, életre szóló szövetség fontosságát hangsúlyozta, majd Bokor-Nyiredy Kinga párkapcsolati tanácsadó a női lélek erőforrásairól, Léder László pszichológus pedig a hagyományos család és a modern apaság viszonylatáról beszélt.
Végezetül megköszöntem a részvételt, majd útravalóként minden kedves vendégünknek átadtunk egy szál virágot és egy Női lélek – Férfi szemmel című kiadványt.
Minden kedves hölgytársamnak ezúton is boldog nőnapot kívánok!
Az esemény galériáját itt tudja megnézni!